ویدیو مصالح ساختمانی

ویدیو چگونه پناهگاه زیر زمینی مخفی بسازیم؟

برای حفظ امنیت در شرایط بحرانی مختلف ساخت پناهگاه زیر زمینی گزینه ای مناسب می تواند باشد. در این ویدیو خانواده ای قصد ساخت یک پناهگاه در حیات خلوت خانه خود را دارند که مراحل مختلف آن را به طور کامل نشان می دهند. بتن اصلی ترین ماده ای است که آن ها در ساخت این پناهگاه استفاده می کنند. ساخت این مخفیگاه با حفر گودالی بزرگ شروع می شود و با استفاده از بیل این حفره را به شکل مربع در‌می آورند. عمق این حفره باید طوری محاسبه شود که در برابر طبیعت و خطرات آن امن باشد.

از آن جایی که ساختمان مورد نظر قرار است در زیر زمین ساخته شود، احتمال تجمع آب وجود دارد زیرا تبخیر کمتر صورت می گیرد. ممکن است آب باعث کپک زدن دیوار ها و ساختمان شود بنابراین لازم است برای جلوگیری از این اتفاق تمام ساختار عایق بندی شود. همچنین برای اطمینان از مقاومت آن لازم است قبل از شروع، فونداسیون مناسب بسازید. بتن ماده ای مناسب برای ساخت فونداسیون است اما احتمال ترک خوردن آن وجود دارد. برای رفع این خطر، بتن مسلح و یا خود متراکم گزینه های بهتری هستند.

مرحله بعدی ساخت پله ها است. برای این کار قالب گیری مناسب باید شکل گیرد و ریختن بتن از پایین ترین پله شروع شود. استفاده از ویبراتور هنگام ریختن بتن پیشنهاد می شود. زیرا باعث پر کردن فضا‌های خالی و جلوگیری از فرم پذیری آن می شود. حدود 21 روز طول می کشد تا پله ها خشک شوند، بنابراین بعد از 21 روز قالب آن ها را جدا می کنند. بعد از پله ها نوبت به ساخت دیوار ها می رسد. قالب گیری آن ها شروع می شود و از پلاستیک برای جلوگیری از نشت بتن و تضعیف سازه کمک گرفته می شود.

دیوار های پناهگاه نیاز به تقویت بالا دارند تا در برابر امواج انفجار مقاومت لازم را داشته باشند. در قالب گیری آن ها معمولا از چوب استفاده می شود که به آن قالب گیری سنتی هم می گویند. چوب صرفه اقتصادی دارد و از آن جا که عایق حرارتی محسوب می شود می تواند مانع آسیب دیدن بتن در مناطق سردسیر شود. سقف پناهگاه ها بر اساس وزن‌شان ضخامت متفاوتی دارند اما معمولا بین 5 تا 6 اینچ ساخته می شوند.

یک عنصر حیاتی برای پناهگاه تهویه مناسب است. یک حفره دایره ای به همراه یک لوله بلند نصب می شود تا هوا را به مقدار کافی به زیر زمین منتقل کند. علاوه بر هوا سیستم تصفیه آب هم از نیاز های اساسی به شمار می آید. در آخر بعد از شکل گیری ساختار کلی، آن را با مواد ضد آب پوشش می دهند تا در برابر رطوبت از مقاومت بالا برخوردار باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا