مصالح ساختمانی

آشنایی با انواع سیستم های امنیتی و حفاظتی | اصلی ترین راه های افزایش امنیت ساختمان

اصلی ترین عاملی که باعث می شود یک زندگی آرام و بدون دغدغه داشته باشید حضور در خانه ای امن و دنج است. تامین امنیت خانه در برابر سارقان و ایمنی در برابر سرما، گرما و حوادث طبیعی مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است. برای مراقبت از ساختمان های مختلف انواع سیستم های امنیتی و حفاظتی طراحی شده اند که تا حد زیادی نگرانی افراد را در این زمینه از بین برده است. در گذشته افراد برای محافظت از خانه خود مجبور بودند از روش های مختلف و خلاقانه ای استفاده کنند. آن ها در معرض خطراتی مانند حمله حیوانات و قبایل دیگر ، حوادث طبیعی و … بودند. در میان آن ها سیستم های امنیتی باستانی جالب توجه هستند.

سیستم های امنیتی و حفاظتی در گذشته

زمانی که افراد برای مراقبت از خود مجبور به مبارزه با دیگران بودند سیستم های امنیتی و محافظتی بسیار متفاوت تر از مدل های جدید بودند. آن ها تلاششان از بین بردن مزاحمان و سارقان بود و برای این کار از ابتکارات عجیبی استفاده می کردند. برخی از این اقدامات در پایین آورده شده اند.

خندق

در دوران قدیم اگر در قلعه ای بزرگ زندگی می کردید، لازم بود تا خندقی پر از آب دور تا دور خانه شما را محاصره کند زیرا مانعی در برابر حمله دیگران به حساب می آمد و عبور از آن دشوار بود. آن ها برای این کار احتیاج داشتند تا مهارت شنا خود را تقویت کنند. قدمت این خندق ها به دوران مصر باستان باز می گردد اما خندق های ترسناک و عمیق در قرون وسطی بسیار رایج شد. یک افسانه وجود دارد که خندق ها با حیوانات ترسناکی مانند مار و خرس پر می شدند اما منبعی برای اثبات این افسانه وجود ندارد.

سیستم های امنیتی و حفاظتی در گذشته - خندق

حفره های قتل

این حفره ها به قرون وسطی باز می گردد. آن ها در سقف یا گذرگاه های بزرگ حفر می شدند. این حفره ها به صاحبان خانه این دسترسی را می داد که بر روی مزاحمان سنگ، قیر مذاب، آب جوش و از این دست مواد پرتاب کنند و مهاجمان را از بین می بردند.

غاز ها

این روش توسط رومی ها به وجود آمده است. رومی ها تعدادی غاز را در خارج از ساختمان ها و قلعه های خود نگهداری می کردند. آن ها برای این کار خود چند دلیل داشتند. از آن جا که غاز ها صدای بلندی دارند، اگر کسی نزدیک قلعه می شد صدایشان به گوش صاحب خانه می رسید و از حضور غریبه ها مطلع می شد. در واقع آن ها نوعی زنگ خطر زنده به حساب می آمدند. غاز ها حیواناتی وحشی بودند که حمله می کردند بنابراین افراد از نزدیک شدن به آن ها فراری بودند.

بامبو های تیز

این گیاهان معمولا در لا به لای علف های بلند قرار داشتند تا در صورت عبور افراد ناشناس باعث زخمی شدن آن ها شوند. گاهی آن ها را به سم یا مواد خطرناک دیگری آغشته می کردند و در ابعاد کوچک تری استفاده می کردند. استفاده از این مواد آنقدر رایج و خطرناک بود که حتی در جنگ ویتنام در سال 1983 مورد استفاده قرار گرفت. بعد از این جنگ سازمان ملل متحد استفاده از این مواد را ممنوع اعلام کرد.

سیستم های امنیتی و حفاظتی در گذشته - بامبو های تیز

سیستم های امنیتی جدید

با پیشرفت های صورت گرفته دیگر نیازی به روش های خطرناک و کشنده نیست. فناوری های جدید باعث شکل گیری انواع سیستم های امنیتی و حفاظتی جدیدی شده اند که می تواند امنیت خانه را به طور کامل تامین کند. بسیاری از این سیستم ها مقرون به صرفه هستند و کار با آن ها آسان است. برای تامین امنیت فیزیکی دو عامل ساختمان و تجهیزات امنیتی مسئله ای حائز اهمیت است. نحوه ی طراحی یک ساختمان تاثیر زیادی بر امن بودن آن محیط می گذارد.

محدود کردن تعداد ورودی ها و خروجی ها باعث کم تر شدن میزان رفت و آمد های افراد ناشناس می شود. دستگاه هایی مانند شنود و دوربین های مدار بسته اقداماتی جهت افزایش نظارت بر محیط است. سیستم های امنیتی ورود افراد به خانه شما را تشخیص می دهد و اگر اقدامی صورت نگیرد آژیر هشدار به صدا در می آید. بیایید نگاهی به سنسور های رایج و پروتکل های امنیتی بیاندازیم.

سستم های امنیتی و حفاظتی جدید

سیستم امنیتی و حفاظتی چیست؟

به طور کلی یک سیستم حفاظتی شبکه ای از دستگاه های الکترونیکی یکپارچه است که از طریق یک پنل کنترل مرکزی در برابر سارقان از خانه محافظت می کنند. یک سیستم اولیه امنیتی خانه شامل موارد زیر می شود.

• یک صفحه کنترل با صفحه کلید جداگانه
• سنسور های درب و پنجره
• سنسور های حرکتی
• سنسور شکستن شیشه
• دوربین های امنیتی
تعدادی دستگاه دیگر مانند وسایل هوشمند خانه و حسگر های محیطی هم وجود دارند که از خانه محافظت می کند.

سیستم امنیتی و حفاظتی چیست؟

یک سیستم امنیتی و حفاظتی چگونه کار می کند؟

اجزای امنیتی خانه از طریق کنترل پنل با گوشی هوشمند شما ارتباط بر قرار می کنند. از این طریق می توانید در جریان وضعیت اشیا قرار بگیرید. سیستم های ارتباطی کنترل امنیت به دو روش سیمی و وایرلس به یک دیگر و کنترل پنل متصل می شوند.

 اجزا سیستم های امنیتی و حفاظتی

این مجموعه ها از تعدادی اجزا و وسایل خاصی تشکیل شده اند که به یک دیگر متصل هستند و کار یکدیگر را تکمیل می کنند.

 اجزا سیستم های امنیتی و حفاظتی

کنترل پنل

کنترل پنل در واقع رایانه ای است که وسایل امنیتی را مدیریت می کند. به این معنا که با هر قطعه ارتباط برقرار می کند، اطلاعات را دریافت می کند و در مواقع لازم زنگ هشدار را به صدا در می آورد. به طور کلی این وسیله سایر اجزا را فعال و غیر فعال می سازد.

سنسور های پنجره و درب

این سنسور ها که به اسم حسگر های ورودی هم شناخته می شوند، از دو قسمت ساخته شده اند. یک قسمت بر روی درب و دیگری در چارچوب در قرار داده می شوند. یک قسمت، آهن ربایی را در قسمت دوم تشخیص می دهد و از این طریق به یک دیگر متصل هستند به طوری که اگر آهن ربا از محدوده خارج شود، یک پیام هشدار به کنترل پنل ارسال می شود. این حسگر ها توانایی تشخیص باز و بسته بودن درب و پنجره را دارند.

اجزای سیستم های امنیتی و حفاظتی - سنسور های درب و پنجره

سنسور حرکت

این حسگر ها دارای امواج اولتراسونیک و مادون قرمز غیر فعال هستند. نحوه کار آن ها این گونه است که از یک فضای مشخص محافظت می کنند. در صورت عبور افراد از منطقه تحت نظارت، زنگ هشدار به صدا در می آید. از این وسیله اغلب در راهرو ها، اتاق هایی با پنجره های زیاد و نقاط ورودی استفاده می شود. سنسور های حرکتی جز قطعات ضروری هر سیستم نظارتی هستند. آن ها کاربرد های متفاوتی مانند روشن کردن چراغ های داخلی و خارجی، فعال کردن دوربین ها، تنظیم آلارم و … دارند.

سنسور شکستن شیشه

این وسیله برای محافظت از فضاهایی با پنجره های متعدد مناسب است. آن ها با حس کردن لرزش و یا صدای شکستن شیشه کار می کنند. که مدل دوم رایج تر است. این سنسور ها در نزدیکی پنجره ها قرار می گیرند. معمولا قیمت پایینی دارند اما تاثیر زیادی بر امنیت خانه می گذارند.

اجزای سیستم های امنیتی و حفاظتی - سنسور شکستن شیشه

دوربین های امنیتی

این مدل دوربین ها که به شکل سیمی و یا بی سیم ساخته می شوند، در صورت تشخیص حرکت، تصویر را ضبط می کنند. بیشتر دوربین ها از طریق یک برنامه به گوشی های هوشمند متصل می شوند تا در هر زمان امکان چک کردن فضا وجود داشته باشد. دوربین ها هم، از اجزای اصلی سیستم های امنیتی و حفاظتی هستند. از آن ها در مناطقی که امکان رفت و آمد غیر مجاز وجود دارد می توان استفاده کرد. دوربین های جدید بسیار هوشمند تر از نسل های قدیمی تر هستند و می توانند تصاویر را با کیفیت بسیار بالا ضبط کرده و در حافظه دستگاه ذخیره کنند. برخی از این دوربین ها که معمولا برای ورودی و درب استفاده می شوند کاملا نامرئی هستند.

اجزا سیستم های امنیتی و حفاظتی - دوربین های امنیتی

تابلو ها و برچسب پنجره

شاید فکر کنید علائمی که نشان دهنده وجود سیستم های امنیتی هستند خیلی اهمیت ندارند اما در بسیاری از موارد سارقان را از محل دور می کنند.

سنسور تشخیص دود

در بیشتر خانه ها ردیاب های دود تعبیه می شوند که می توانند شما را با صدای بلند زنگ هشدار متوجه آتش سوزی سازد.

سنسور های کربن مونوکسید

این تجهیزات خیلی رایج نیستند اما به اندازه سایر لوازم می تواند مفید واقع شود. از آن جایی که مونوکسید کربن بی بو، بی رنگ و بی مزه است تشخیص آن برای انسان کار دشواری است. سنسور های مورد نظر باعث کاهش خطر انتشار این گاز کشنده می شوند.

میزان کارآمدی سیستم های امنیتی

عملکرد این وسایل امنیتی به نحوه توجه و عملکرد شما بستگی دارد. هر چه قدر در استقاده از این وسایل حرفه ای تر باشید، نتایج بهتر و بیشتری از کار با آن ها می گیرید. مدل های گوناگونی برای کنترل و چک کردن آن ها وجود دارد.

میزان کارآمدی سیستم های امنیتی

سیستم های امنیتی با نظارت حرفه ای

اگر سیستم های امنیتی به صورت حرفه ای توسط شرکت های نظارت کننده چک شوند، در صورت بروز یک اتفاق متوجه می شوند و می توانند به شما اطلاع دهند. سیستم های امنیتی و حفاظتی از طریق چند روش مختلف می توانند با شرکت ها متصل شوند.

• از طریق خطوط تلفن خانگی
• از طریق فرکانس های رادیویی و بی سیم مانند ارتباط با تلفن همراه
• ارتباط صوتی از طریق اینترنت که در صورت قطع برق از کار می افتد.

سیستم های امنیتی خود نظارتی

اغلب سیستم های نظارتی لازم است توسط خود افراد چک شود و از طریق شرکت پشتیبانی نمی شوند.

سیستم های امنیتی خود نظارتی

چگونه از هشدار اشتباه سیستم جلوگیری کنیم؟

گاهی اوقات این سنسور ها با وجود فناوری های پیشرفته دچار خطا می شوند که می تواند علت های مختلفی داشته باشد. تجهیزات معیوب، باطری های تمام شده، نصب اشتباه و خطا های کاربر رایج ترین علت بروز خطا است. در ادامه نکاتی برای کاهش خطا در این دستگاه ها آورده شده است.

از حسگر های حرکتی مخصوص حیوانات استفاده کنید

این حسگر ها حرکت حیوانات را تشخیص می دهند و به زنگ هشدار، پیامی ارسال می کنند تا حرکت حیوانات را نادیده بگیرد.

کد خود را چک کنید

یکی از رایج ترین علت های زنگ های اشتباه، واردکردن کد نادرست است. مطمئن شوید قبل از به صدا درآمدن زنگ هشدار کد را درست وارد کرده اید.

باتری های جدید و تازه استفاده کنید

باتری کم می تواند آلارم اشتباه دهد بنابراین به طور مرتب باتری ها را تعویض کنید. معمولا دستگاه، خود پیام تمام شدن باطری را به شما می دهد.

اطراف حسگر های حرکتی را تمیز نگه دارید

علاوه بر حیوانات اشیا دیگر هم ممکن است باعث به صدا درآمدن دستگاه شوند. توپ ها و حتی بادکنک ها هم باعث آلارم کاذب می شوند. بنابراین اطراف حسگر های حرکتی را خلوت نگه دارید.

پنجره ها و درب ها را چک کنید

اگر دستگاه را غیر فعال نکرده باشید در صورت باز ماندن پنجره و درب حتی به مقدار کم، هشدار به صدا در می آید. بسته بودن آن ها را چک کنید تا دستگاه دچار خطا نشود.

از قطعات سالم و کارآمد استفاده کنید

اگر چه خطاهای انسانی اغلب باعث هشدار کاذب در سیستم های امنیتی و حفاظتی می شود اما گاهی قطعات معیوب این خطا ها را به دنبال دارد. اگر هر کدام از تجهیزات به تعمیر و یا نگهداری نیاز دارند به آن ها رسیدگی کنید.

ویژگی های یک سیستم امنیتی و حفاظتی خوب

یک سیستم امنیتی خوب باید به بهترین نحوه از خانه و وسایل شما محافظت کند و میزان خطا در آن پایین باشد در ادامه اصلی ترین ویژگی هایی که باید در آن وجود داشته باشد، آورده شده است.

برخورداری از اصول اولیه

داشتن تجهیزات اساسی مانند پنل مرکزی، سنسور های حرکتی، سنسور های درب و پنجره و… از الزامات هر سیستم است. این امکانات باید به طور سالم قرار گرفته و با یک دیگر در ارتباط باشند.

فناوری امنیتی بی سیم

یکی از مفید ترین پیشرفت ها در زمینه امنیت، ارتقا سیستم های بی سیم است. استفاده از این فناوری به ما این امکان را می دهد از راه دور تسلط کامل بر خانه داشته باشیم و نسبت به اشیا و مدارک و سایر وسایل با اهمیت نگرانی نداشته باشیم. در گذشته اصلی ترین بخشی که آسیب پذیر بود و باعث بروز مشکلاتی در کل سیستم می شد خط تلفن بود. افراد می دانستند که با قطع کردن سیم تلفن می توانند به راحتی سیستم را از کار انداخته و وارد ساختمان شوند. سیستم های بی سیم جدید این اتفاقات را به دنبال ندارد.

دوربین های پیشرفته

این دوربین ها با تصاویری که ذخیره می کنند نقش نظارت تصویری را نسبت به دیگر تجهیزات پر رنگ تر می سازند. فیلم های امروزی دیگر سیاه و سفید و بی کیفیت نیستند، بلکه می توان تصاویر فول اچ دی و رنگی از موقعیت در اختیار داشت. این دوربین ها فرایند شناسایی و رسیدگی به سرقت را آسان تر می سازند.

فناوری کنترل خانگی

این فناوری در کنار کنترل امنیت خانه، چک کردن قفل ها و دوربین ها باعث می شود از اتفاقاتj ناگواری مانند آتش سوزی جلوگیری شود. آن ها حتی توانایی فعالیت های دیگری مانند روشن و خاموش کردن برق ها و تنظیم ترموستات را دارند.

فناوری کنترل خانگی

انتخاب سیستم های امنیتی و حفاظتی باید بر اساس امکانات ساختمان صورت گیرد. دسترسی مناسب به اینترنت و خطوط سالم برق باعث بهبود در عملکرد آن ها می شود. آن ها تا حد زیادی امنیت منزل شما را تامین می کنند بنابراین در صورت انتخابی مناسب می توانید با خیال راحت دور از خانه وقت بگذرانید و کنترل آن را در دست داشته باشید.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا